مردی با خوردن پودر ماشین لباسشویی 400 گرمی خودکشی کرد

امروزه فسفات ها تا حد زیادی با مواد دیگری مانند اسید سیتریک یا سیلیکات ها مانند زئولیت A جایگزین شده اند که برای محیط زیست نسبتاً بی ضرر هستند.

با این حال، اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (EDTA)، که تجزیه پذیری ضعیفی دارد، و اسید نیتریلوتری استیک (NTA) که ممکن است سرطان زا باشد، مشکل ساز هستن.

باقی مانده پودر ماشین لباسشویی 400 گرمی موجب خراب شدن لباس می شود.
مواد شوینده به طور کامل از لباس شسته نمی شوند (همچنین به زیر ماشین لباسشویی مراجعه کنید). این به طور عمده در مورد افراد مبتلا به واکنش های آلرژیک صدق می کند، اما در مورد منسوجات آشپزخانه (حوله های اشترودل، حوله هایی که برای پختن کوفته های سرو و غیره استفاده می شود) نیز صدق می کند.

مواد شوینده از نظر کمیت از مهم ترین آلاینده های موجود در گرد و غبار خانه هستند. در تحقیقاتی که توسط آژانس محیط زیست فدرال اتریش در سال 2004 انجام شد، آنها در مقادیری بین 37 تا 660 میلی گرم در هر کیلوگرم گرد و غبار خانگی یافت شدند.

با توجه به دمای پایین شستشو و مصرف کم آب ماشین های لباسشویی مدرن، بقایای مواد شوینده به راحتی در ماشین جمع می شود و بستری برای رشد میکروب ها ایجاد می کند. بنابراین سازندگان ماشین لباسشویی چرخه شستشو را در حداکثر دما و بدون لباسشویی در فواصل زمانی منظم توصیه می کنند.

مواد شوینده برای ماشین لباسشویی نیز ارائه می شود که برای تمیز کردن وان و درام در یک چرخه شستشو بدون لباسشویی در نظر گرفته شده است.

شوینده رنگی فشرده برای لباس های رنگی. به طور کلی، این مواد شوینده پودری نیازی به عامل تعلیق سولفات سدیم ندارند. به گفته آژانس محیط زیست فدرال، سازگاری زیست محیطی مواد شوینده رنگی فشرده نزدیک به مواد شوینده مدولار است.

شوینده‌های به اصطلاح بهداشتی در محفظه نرم‌کننده پارچه قرار می‌گیرند و برای ضدعفونی لباس‌های حاوی میکروب در دمای کمتر از 60 درجه سانتی‌گراد حتی پس از شستشو در آخرین چرخه آبکشی در نظر گرفته شده‌اند.