فرش شش متری طرح علیا موزیکال است

گلیم و فرش با یکدیگر متفاوت هستند: گلیم از نوع فرش نازک است. اولین فرش های شناخته شده در جهان توسط ترک ها در آسیای مرکزی بافته شد. قدیمی ترین نمونه باقی مانده از این فرش ها به 6-5 قبل از میلاد باز می گردد.

مشخص است که در قرن هفدهم ساخته شده و هنوز در موزه لنینگراد نگهداری می شود. این فرش به فرش شش متری طرح علیا معروف است.

فرش متریالی است که در نتیجه جستجوی افراد برای کفی راحت و گرم به وجود آمده و جایگاه مهمی در دکوراسیون منزل دارد. تاریخ آن به قدمت تاریخ بشر است. مردم ابتدا از پوست حیوانات برای ایجاد یک کف گرم استفاده کردند.

با افزایش نیازهایشان، پستی تقلیدی حصیر تولید کردند، زیرا پستی مناسب برای نیاز خود پیدا نکردند. به مرور زمان عزیزان خود را نیز طرح ریزی کردند و به نمونه های خشن فرش امروزی رسیدند. به طور خلاصه فرش یکی از اولین محصولات مبارزه انسان با طبیعت و تطبیق طبیعت با خود است.

فرش که تا به امروز باقی مانده است، از نظر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جایگاه مهمی در زندگی ما دارد. فرش و گلیم هم در ترک ها و هم در کشورهای شرقی عناصر اصلی دکوراسیون خانه هستند.

امروزه صنعت فرش که از مزیت های نامحدود تکنولوژی روز استفاده می کند، دائماً در حال نو شدن است. صنعت فرش که در آن هر ساله روندها و کیفیت های جدیدی ظهور می کند.

دولت؛ وسیله ای است که در خانه و عموماً به عنوان روکش زمین مورد استفاده قرار می گیرد که پس از انداختن پودها (نخ های پشت) با گره زدن نخ ها در ارتفاع پرز مورد نظر بر اساس الگوی آن درست می شود. در برخی از خانه ها روی دیوار نیز دیده می شود.

منشا فرش از دولت سلجوقی آناتولی است.