فرش ابریشم مصنوعی جایزه تیم نساجی در جام جهانی بود

آثار باستانی قرن پنجم قبل از میلاد کشف شده توسط باستان شناس سرگئی ایوانوویچ رودنکو در این کورگان در آلتای، متعلق به قرن سوم قبل از میلاد، نشان می دهد که سکاها پیوندهای تجاری قوی با ایران، هند و چین داشتند.

یکی از با ارزش ترین آثار کشف شده، فرش ابریشم مصنوعی است. این فرش پازیریک با طول 200 سانتی متر، عرض 189 سانتی متر و ضخامت 2 میلی متر در هر 10 سانتی متر مربع 36000 گره دارد.

فرش پازیریک که به عنوان قدیمی ترین فرش جهان توصیف می شود، در موزه ارمیتاژ به نمایش گذاشته شده است.

پازیریک در پازیریک در حومه آلتای در جنوب سیبری پیدا شد و مربوط به قرن پنجم قبل از میلاد است و پس از یافتن آن توسط باستان شناس ناتالیا پولوسماک، یک جسد مومیایی شده به نام Ice Maiden و مومیایی هایی با خالکوبی های حیوانی بر روی بازوهایشان کشف شد.

عمدتاً آهو، بز کوهی؛ در میان آثار موجود در موزه ارمیتاژ لنینگراد، پارچه، نمد رنگی، روکش های کاربردی، محصولات نساجی طرح دار حیوانی و گیاهی به غیر از فرش وجود دارد. فرشی که در این کورگان یافت می شود اولین فرش گره دار جهان است.

در سال 1949، یک کورگان که بین یخچال های طبیعی به دام افتاده بود، در منطقه پازیریک در دامنه کوه آلتای کشف شد. طبق رسم ترکان باستان، وسایلی را که او در طول زندگی خود استفاده می کرد، در کنار متوفی که در کورگان دفن شده بود، دفن می کردند.

از جمله این وسایل یک فرش بود. به دلیل نام منطقه ای که در آن قرار دارد، این فرش را «فرش پازیریک» می نامیدند. وقتی فرش توسط کارشناسان بررسی می شد، اطلاعات زیادی در دنیای علمی پدیدار می شد.

این قالی که در کورگان یافت می شود با نازکی باورنکردنی، کیفیت بالا و غنای نقوش خود جلب توجه می کند. این فرش که در میان اسب‌های مرده مومیایی‌شده، ارابه‌های چهارچرخ و سایر وسایل خانه در یک اتاق یخبندان یافت شد، برای اولین بار در سال 1953 منتشر شد و توجه گسترده‌ای را برانگیخت و بعداً با جزئیات معرفی شد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.