شکلات مغزدار خانگی که به عنوان شیربها به خانواده عروس تقدیم شد

هنگامی که استفاده از شکلات مغزدار خانگی به اروپای غربی وارد شد، اثرات شادی آور آن بلافاصله آشکار شد، تا جایی که کلیسا اعلام کرد که روزه مذهبی با نوشیدن شکلات باطل می شود.

تنها در سال 1662 بود که کاردینال برانکاچیو اعلام کرد که مایع غیر فرانگیت ژژونوم یا نوشیدن مایع [شکلات] به منزله وقفه در روزه نیست.

در ضمن اگر اروپایی ها می خواستند شکلات بنوشند فقط به دلایل دارویی می توانست باشد! مفهوم علم پزشکی در قرن‌های 17 و 18 هنوز به شدت تحت تأثیر رویکرد بقراط-جالینوسی قرار داشت و درمان مبتنی بر یک سیستم کاملاً آلوپاتیک بود که به وسیله آن بیماری‌های «گرم» باید با مواد یا غذاهای سرد درمان می‌شد. و همچنین بیماری های “خشک” به غذاها و داروها نیاز داشتند.

بنابراین، پزشکان با عجله ادعا کردند که شکلات یک ماده سالم است و از این استدلال برای ترویج اثرات لذت بخش آن استفاده کردند و در نتیجه تجارت پرسود این واردات عجیب و غریب را تقویت کردند.

از این نقطه شروع، تاریخچه استفاده پزشکی از شکلات را می توان از طریق دو نوع منبع اصلی بازسازی کرد. اولین مورد به سنت میان‌آمریکایی مربوط می‌شود: اولین نویسندگانی که استفاده از کاکائو و شکلات را برای اهداف درمانی نیز مستند می‌کنند، به تجربیات مردم اسپانیای جدید اشاره می‌کنند، بدون اینکه درگیر تجزیه و تحلیل دلایل ادعایی این انتخاب‌ها باشند، بلکه صرفاً گزارش داده‌اند. آنچه مشاهده کرده بودند.

رویکرد دوم بر شناسایی کیفیت کاکائو و شکلات، در چارچوب طب بقراطی-جالینوسی متمرکز بود: رابطه بین تعادل گرم/سرد در مواد افزوده شده به فرآورده‌های دارویی به روشی سیستماتیک بررسی شد.

شایعاتی در مورد اینکه چگونه مونتزوما قبل از آمیزش جنسی با همسران متعددش، معجون خود را آماده کرد، فراوان بود. در مزوامریکا، کاکائو فقط به عنوان یک نوشیدنی تهیه می شد.

این ماده بسیار گرانبهایی بود و از این رو برای کشیشان، عالی ترین مقامات دولتی، افسران نظامی و جنگجویان بزرگ در نظر گرفته شده بود و قرار بود برای زنان و کودکان نامناسب باشد.

شکلات

اولین اروپایی هایی که با کاکائو مواجه شدند مسافران بودند. در سال 1601، تاجر و گردشگر فلورانسی، فرانچسکو دآنتونیو کارلتی، گزارش خود را به فردیناندو اول مدیچی، دوک اعظم توسکانی ارائه کرد: کارلتی شرح مفصلی از فرآیندهای پرورش کاکائو و شکلات‌سازی نوشت و اظهار داشت که شکلات یک ماده بسیار است. مخلوط تقویتی تهیه شده با استفاده از کاکائو و آب.

راهب اسپانیایی، برناردینو دو ساهاگون، توسعه‌دهنده کدکس فلورانس (به تاریخ 1590) بود: او در سال 1529 اسپانیا را به مقصد اسپانیای جدید ترک کرد و برای 60 سال آینده، اطلاعات گسترده‌ای در مورد کشاورزی، گیاه‌شناسی، شیوه‌های فرهنگی و رژیم غذایی مکزیک جمع‌آوری کرد.

الگوها و اقدامات بهداشتی و پزشکی. به عنوان مثال، برناردینو دو ساهاگون، استفاده بومیان آمریکایی از نوشیدنی های تهیه شده با کاکائو را برای اهداف درمانی، بسته به نوع و دوز، مرتبط دانست.

او نسبت به نوشیدن بیش از حد کاکائو تهیه شده از دانه های بو داده نشده هشدار داد، اما در صورت مصرف متعادل آن را توصیه کرد. او اظهار داشت که نوشیدن مقادیر زیادی کاکائو سبز باعث گیج شدن و آشفتگی آن می شود، اما اگر در حد اعتدال مصرف شود، این نوشیدنی نیروبخش و با طراوت است.